Bakan Tekin, Türk Cumhuriyetlerinden çocuklarla bir araya geldi

Bakan Tekin, Türk Cumhuriyetlerinden çocuklarla bir araya geldi

Vakıf Katılım

Bakan Tekin, çocuklarla bir araya gelerek Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti açısından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın çok özel bir gün olduğunu vurguladı.

Atatürk'ün 23 Nisan'ı bütün dünya çocuklarının bayramı olarak ilan ettiğini aktaran Tekin, "Biz de bu vesileyle bütün Türkiye Cumhuriyeti kamu kurumları, bürokrasisi, sivil toplumu, vatandaşları herkes 23 Nisan'ı hem millet egemenliğinin bir bayramı olarak hem de çocuklarımızı bu anlamda iyi yetiştirmek gerektiğinin sorumluluğu olarak heyecanla kutluyoruz. Bu sevincimize, bu heyecanımıza dünyanın çok değişik bölgelerinden çocuklarımız ortak oluyor. Biz de onlara bu anlamdaki düşüncelerimizi aksettirerek dünya barışına katkıda bulunmuş oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Çocuklara kısaca Bakanlığın görev alanındaki çalışmalardan bahseden Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, şöyle devam etti:

"Çocuklarımız öncelikle iyi bir vatandaş, iyi bir insan olsun, bağımsızlığına, devletine, milletine sahip çıksın ve dünya barışına katkı yapacak bir birey olarak yetişsin istiyoruz. Ben inanıyorum ki dünyadaki bütün Millî Eğitim Bakanlıkları, eğitimle ilgili bütün yapılar aynı mantıkla hareket etse, kendileri dışındaki ulusların da temel hak ve hürriyetlerini koruyacak bir eğitim süreci yürütseler, dünyada bugün savaşlardan bahsetmiyor olurduk. Eğer böyle bir yapı olsaydı bugün biz hayatını kaybeden 40 bin Filistinliden, okullarından uzak kalan binlerce Filistinli çocuktan, canlarını kaybeden 5 binin üzerinde Filistinli çocuktan bahsetmiyor olurduk."

Konuşmaların ardından, Kırgızistan'dan gelen Ayana Amanturova geleneksel müzik aleti kopuz, Suimenkul Jıldızbekova da kıl kopuz çaldı. Azerbaycan'dan gelen Hüseyin Aliyev de geleneksel müzik aleti tar ile müzik dinletisi sundu.

  Hibya Haber Ajansı