YÖK Başkanı Özvar:

YÖK Başkanı Özvar: "Depremin oluşturduğu yaraları birlikte sarmaya devam edeceğiz"

Vakıf Katılım

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar törenin açılışında yaptığı konuşmada “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinin depremin yaralarını sarmak adına Hatay’da yürüttüğü faaliyetleri ve gösterdiği gayretleri takdirle karşılıyoruz. Depremin oluşturduğu yaraları birlikte sarmaya devam edeceğiz. Üniversitelerin ayakta kalması, araştırma faaliyetlerine devam etmesi, öğrenci yetiştirmesi, bilimle iştigal etmiş olması bizim hayatiyetimizin en temel göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

Özvar, bilimsel üretkenliğe büyük önem verdiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Özellikle etki değeri yüksek ve nitelikli yayın sayısının artmasını, kalite odaklı, yükseköğretim anlayışımızı desteklenmesi bakımından teşvik ediyoruz. Bu tür yayınların artmasıyla birlikte üniversitelerimizin uluslararası yönünün ve saygınlığının daha da artacağına inanıyoruz. Makale yayınlarının yanında yürütülen projeleri ve alınan patentleri de son derece kıymetli bulduğumuzu ifade etmek isterim. Bunlar sayesinde teknolojik gelişme sağlanması, katma değeri yüksek ürünler üretilmesi ve etki değeri yüksek yayınlar yapılabilmesi ancak mümkün olabilmektedir."

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren ise konuşmasında depremin tüm maddi ve manevi etkilerine rağmen üniversitede akademik çalışmaların büyük bir özveriyle yürütüldüğünü belirterek, “2023 yılı içerisinde Q1 seviyesinde 61 Q2 seviyesinde 89 yayın literatüre kazandırılmıştır. Yürürlükte ve sözleşme aşamasında bulunan 18 TÜBİTAK projesi, 82 BAP Projesi ve 2 AB Projesine ilaveten 4 adet patentimiz tescillenmiştir. Yeni dönemle birlikte bilimsel çalışmalarımıza her zaman olduğu gibi sınırsız destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

Törenin açılış konuşmalarının ardından akademik yükselme sağlayan akademisyenlere binişleri YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Rektör Prof. Dr. Veysel Eren, Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mahmut Ak, Prof. Dr. Naci Gündoğan, Prof. Dr. Arif Bilgin, Mersin Üniversite Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın tarafından giydirildi.

  Hibya Haber Ajansı